Edirne Turu
Anasayfa 111 » Günübirlik Turlar » Edirne Turu ---

Günübirlik Edirne Turu

Sabah belirlenen yerden, belirlenen saatte hareketle “Sultanlar Şehri, Şehirler Sultanı” Edirne’ye hareket ediyoruz. Serhat’taki Pay-ı Taht Edirne’ye ulaştığımızda ilk olarak Edirne’nin 104 m rakımlı, en yüksek tepesi olan Buçuk Tepe’ye varıyoruz,  tepenin isimsel öyküsünü dinledikten sonra Balkan Savaşları Müzesi ve Şükrü Paşa Anıtı’nı, Kıyık Tabya’yı geziyoruz. Ardından, Osmanlı mimarisinin başyapıtı, Mimar Koca Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii’ni tüm detaylarıyla dinledikten ve ziyaret ettikten  sonra sırasıyla, Selimiye Arastası , Tarihi Belediye Binası’nı görüp, Cami-i Atik (Eski Cami) ziyaret ediyor ve tarihi Bedesten’i geziyoruz. Bu arada Edirne’nin meşhur meyve sabunlarını görüyor ve leziz bademli kurabiyelerini ve badem ezmesini tatma fırsatı buluyoruz.
Günümüzde otel olarak kullanılan Rüstem Paşa Kervansarayı’nı da (Mimar Sinan eseri) gördükten sonra Üç Şerefeli Cami (Osmanlı’da merkezi kubbeli camilere geçişin ilk örneği ve ilk revaklı avlu sahibi cami) ziyaret ediyoruz. Sokullu Hamamı’nı dışarıdan gördükten sonra Makedonya Saat Kulesi’ne geçip Edirne’deki Roma ve Bizans kalıntılarına göz atıyoruz. Sonrasında Edirne’deki en büyük kapalı çarşı konumundaki, özellikle Yunanistan’dan gelen günübirlikçi alışveriş gruplarının uğrak noktalarından Ali Paşa Kapalı Çarşısı gezimizi gerçekleştiriyoruz.

Öğlen yemeği molamızın ardından; Sarayiçi (Balkan Harbi’nde Bulgarlar tarafından kurulan kampta Türk askerlerin aç bırakılıp ağaç kabuklarını yemek zorunda kaldıkları Tunca Adası), Adalet Kasrı, Seng-i ibret ve Seng-i hürmet taşları, Türkiye yağlı güreş başpehlivanının seçildiği Tarihi Kırkpınar Güreşlerinin yapıldığı alan, Balkan Şehitleri Anıtı, Fatih Köprüsü (İstanbul’un alınmasını geceler boyu planlarken üzerinden geçtiği) , Kanuni Köprüsü (Mimar Sinan eseri), Saray-ı Cedide-i Amire (Yeni Saray) kalıntılarını gördükten sonra; 2004 Yılı Avrupa Müze Konsey Ödülünü almaya hak kazanmış 1484-1488 yılları arasında inşa edilen ve akıl hastalarının tedavi edildiği Sağlık Müzesi’ni (2.Bayezid Külliyesi, Darrüşifa ve Tıp Medresesi) geziyoruz.
Sonrasında, Tarihi Karaağaç (2.Dünya Harbi günlerinde içlerine dinamit lokumları doldurulan) yolundaki  9 Jandarma Anıtı, Tunca Ekmekçizade Ahmet Paşa Köprüsü, Meriç Mecidiye Köprüsü, Lozan Anıtı ve son olarak da Pazarkule Yunanistan Sınır Kapısı’nı görüyoruz. Zamanımıza göre Meriç Nehri kenarında vereceğimiz çay molamızın ardından dönüş yolumuza geçiyoruz. Bir başka TurX Travel organizasyonumuzda tekrar görüşmek üzere sizleri aldığımız noktalara bırakıyoruz.


***Turu tamamen gerçekleştirmek suretiyle rehberimiz sıralamada değişiklik yapma hakkına sahiptir.***

Konaklamalı Edirne Turu için tıklayın.

Konaklamalı Edirne İğneada Turu için tıklayın.

Edirne İğneada Kıyıköy Turu için tıklayın.

Günübirlik Turlar » Edirne Turu