Ramazan Ayı Edirne Fırsat Turu

Anasayfa » Günübirlik ve Konaklamalı Edirne Turları » Ramazan Ayı Edirne Fırsat Turu
share on facebook  tweet  share on google  print  

Ramazan Ayı Edirne Fırsat Turu

"Günübirlik ve Konaklamalı Edirne Turları" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Ramazan

Edirne Ramazan Fırsat Turu, Razaman Ayı boyunca haftasonları gerçekleşecektir. Arkadaş ve dernek gruplarına minimum 15 kişi olduklarında istenilen tarihte de Ramazan Ayı içerisinde Edirne Fırsat Turu gerçekleştirilebilmektedir. Edirne'ye hakim, konusunda uzman Edirneli rehberleriyle TurX Travel Ramazan ayı içerisinde Edirne'de kültür - tarih - inanç turunu yaşamak isteyenlere yönelik detaylı bir program sunmakta.

Edirne Turumuz için sabah belirlenen yerden, belirlenen saatte hareketle “Sultanlar Şehri, Şehirler Sultanı” Edirne’ye hareket ediyoruz. Serhat’taki Pay-ı Taht Edirne’ye ulaştığımızda ilk olarak Edirne’nin 104 m rakımlı, en yüksek tepesi olan Buçuk Tepe’ye varıyoruz, Edirne Tur Rehberimizden tepenin isimsel öyküsünü dinledikten sonra Edirne Balkan Savaşları Müzesi ve Şükrü Paşa Anıtı’nı, Kıyık Tabya’yı geziyoruz. Ardından, Osmanlı mimarisinin başyapıtı, Mimar Koca Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii’ni tüm detaylarıyla dinleyip bölümleri hakkında bilgi alıyoruz ve Selimiye Camii ziyaretimizin sonrasında sırasıyla, Selimiye Arastası , Tarihi Belediye Binası’nı görüp, Cami-i Atik (Eski Cami) ziyaret ediyor ve tarihi Bedesten’i geziyoruz. Bu arada Edirne’nin meşhur meyve sabunlarını görüyor ve leziz bademli kurabiyelerini ve badem ezmesi alışverişi yapma fırsatı buluyoruz.
Günümüzde otel olarak kullanılan Rüstem Paşa Kervansarayı’nı da (Mimar Sinan eseri) gördükten sonra Üç Şerefeli Cami (Osmanlı’da merkezi kubbeli camilere geçişin ilk örneği ve ilk revaklı avlu sahibi cami) ziyaret ediyoruz. Sokullu Hamamı’nı dışarıdan gördükten sonra Makedonya Saat Kulesi’ne geçip Edirne’deki Roma ve Bizans kalıntılarına göz atıyoruz. Sonrasında Edirne’deki en büyük kapalı çarşı konumundaki, özellikle Yunanistan’dan gelen günübirlikçi alışveriş gruplarının uğrak noktalarından Ali Paşa Kapalı Çarşısı gezimizi gerçekleştiriyoruz. Yarım saatlik serbest zamanımızın ardından Sarayiçi (Balkan Harbi’nde Bulgarlar tarafından kurulan kampta Türk askerlerin aç bırakılıp ağaç kabuklarını yemek zorunda kaldıkları Tunca Adası), Adalet Kasrı, Seng-i ibret ve Seng-i hürmet taşları, Türkiye yağlı güreş başpehlivanının seçildiği Tarihi Kırkpınar Güreşlerinin yapıldığı alan, Balkan Şehitleri Anıtı, Fatih Köprüsü (İstanbul’un alınmasını geceler boyu planlarken üzerinden geçtiği) , Kanuni Köprüsü (Mimar Sinan eseri), Saray-ı Cedide-i Amire (Yeni Saray) kalıntılarını gördükten sonra; Edirne Turları'nın olmazsa olmazlarından, 2004 Yılı Avrupa Müze Konsey Ödülünü almaya hak kazanmış, 1484-1488 yılları arasında inşa edilen ve akıl hastalarının tedavi edildiği Sağlık Müzesi’ni (2.Bayezid Külliyesi, Darrüşifa ve Tıp Medresesi) geziyoruz. Ardından Dar'ül Hadis Cami ve Yeniçeri Mezarları'nı görüyor ve Hasan Sezai Hazretleri'nin Türbesi'ne gidiyoruz.
Sonrasında, Tarihi Karaağaç (2.Dünya Harbi günlerinde içlerine dinamit lokumları doldurulan) yolundaki  9 Jandarma Anıtı, Tunca Ekmekçizade Ahmet Paşa Köprüsü, Meriç Mecidiye Köprüsü, Lozan Anıtı ve son olarak da Pazarkule Yunanistan Sınır Kapısı’nı görüyoruz. Zamanımıza göre Meriç Nehri kenarında vereceğimiz fotoğraf molamızın ardından iftar yemeğini Edirne'de yiyerek Edirne gezimizi tamamlıyor ve dönüş yolumuza geçiyoruz. Bir başka TurX Travel organizasyonumuzda tekrar görüşmek üzere sizleri aldığımız noktalara bırakıyoruz.

NOT: Bir Edirne sevdalısı olan Araştırmacı Yazar Ayhan Tunca'nın kaleme aldığı Edirne'yi, 2. Bayezid Külliyesi'ni ve Selimiye Camii'ni ayrıntılı olarak anlatan kitaplardan temin etmek isteyenler rehberimizden fikir alabilirler. Ayhan Tunca Edirne ile ilgili yazmış olduğu 7 farklı kitap dışında, yaklaşık 12 yıldır Edirne'de Edirne ve civarını konu edinen aylık kültür-tarih içerikli Yöre Dergi'sini çıkarmaktadır.

 

Kaynak : Ramazan Ayı Edirne Turları, Edirne Turu, Gezileri
Tür : Gezi Tarih : 01.08.2011
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]