KONYA MEVLANA TURU - ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİ

Anasayfa » Konya Turu (Konya Gezileri) » KONYA MEVLANA TURU - ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİ
share on facebook  tweet  share on google  print  

KONYA MEVLANA TURU - ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİ

"Konya Turu (Konya Gezileri)" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
KONYA

KONYA - MEVLANA (1 GECE KONAKLAMALI) TUR PROGRAMI

1.GÜN:    Konya Mevlana Turu için TURX TRAVEL tarafından belirlenen saat ve noktalarda siz misafirlerimiz ile buluşuyor ve yolculuğumuza Bolu – Ankara üzerinden başlıyoruz. Kuyu Yolu üzerinden tarihi M.Ö 7000’lere kadar uzanan medeniyetler şehri ve Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkentlerinden, Kutsal Tasvir anlamına gelen İkon kelimesinde günümüze isminin geldiği iddia edilen, Konya’ya doğru yol alıyoruz.

2.GÜN:    Sabah yolda alınan serbest kahvaltı sonrasında Konya’ya varıyor ve otelimize yerleşiyoruz. (Doluluk nedeniyle otele geç girilmesi gerekirse gezi programı öne alınabilir. Bu nedenle hazırlıklı olmasında yarar vardır.) Konya’da ilk durak noktamız, Mevlana’nın can dostu olan ve çok yakın oldukları için Mevlana’yı halktan uzaklaştırdığı düşünüldüğünden dolayı öldürüldüğü ileri sürülen Şems’in Türbesi oluyor. Akabinde türbe yanında ki Sadreddin Konevi Camisi ile yıldırım düşmesi nedeniyle yarım minareli olan İnce Minareli Cami, İplikçi Cami ve Medresesi’ni panoramik olarak görüyoruz. Serbest olarak alınacak öğle yemeğimizde Konya’nın Meşhur Etli Ekmeği, Mevlana Pidesi ve Tandırından yeme imkanı buluyoruz. Yemek molamızın ardından 1.Alaeddin Keykubad’ın tamamladığı Alaeddin Tepesi üzerinde ki Alaeddin Camii çevresinde otobüsle yapılan panoramik tur ile devam ediyoruz. Akabinde Selimiye Cami, Üçler Türbesi(Üç Erenler Türbesi), 16 Dilimli Yeşil Kubbe (Kubbe-i Harda), Mevlana, babası ve Sultan Veled’ in sandukaları ile bir çok ulemanın çini sandukalarının bulunduğu, Mevlevi giysileri, müzik aletleri, el yazması kitapları, maketler, resimler halıların ve eski eserlerin yer aldığı Mevlana Müzesi ve Mevlevi Dergahı geziliyor. Sonrasında sizlere serbest zaman tanıyor, devamında otelimize dönerek akşam yemeğimizi alıyoruz.19:20 de otelden hareketle büyük İslam Düşünürü ve Mutasavvıfı Hz. Mevlana’nın 737.Vuslat yıldönümü anma törenlerine dahil olan Mevlevi Törenlerini izlemek üzere tören alanına gidiyoruz. Semazenlerin ve izleyenlerin kendinden geçtiği bu eşsiz Sema töreninin ardından gece ışıklarıyla çok daha huzur veren görüntüsü ile bizi karşılayacak olan Konya Merkezinde ve Mevlana Türbesi çevresinde yapılan panoramik tur sonrası otelimize dönüyoruz.

3.GÜN:    Otelde aldığımız sabah kahvaltısı sonrasında otelimizden ayrılıyoruz. Özellikle astronomi ile matematik eğitimi verilen Selçuklu öğretim kurumlarından Karatay Medresesi ve Çini eserleri Müzesi’ni gezerken Beyşehir Gölü Kenarında bulunan Kubadabad Sarayındaki Çini sanatının örneklerini, Mermer Taç Kapıyı ve Dalga havuzunu görme imkanı buluyoruz. Su ile rahatlama ve eğitiminin ilk örneklerinden biri olan havuzlu salonda verilen mola ile mekandan ayrılıyoruz. Akabinde ise Konya’nın seyir mekanı Meram Bağlarında, Hint diyarından gelip buraya yerleştiğine inanılan çok güzel bir bayanın aniden ortadan kaybolduktan sonra, Bektaşiler tarafından Baba sanının verilmesi sonucu böyle anılan Tavus Baba Türbesi'ni (Tuzcu Baba) ziyaret ediyoruz. Dileklerin kabul gördüğüne inanılan Türbe’de verilen kısa zaman sonrasında ve İstanbul'a dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. İstanbul’a vardığımızda sizleri aldığımız noktalara bırakıyor ve bir başka TURX TRAVEL organizasyonunda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.
 

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLANLAR :                                                                    

           
* 1 gece yarım pansiyon konaklama,  

   
(1 Sabah kahvaltısı,1 Akşam yemeği)   

         
* Lüks araçlarla gezi, araç içi ikramları,   

        
* Tüm çevre gezileri,                

                    
* Profesyonel rehberlik hizmetleri,  

                 
* Zorunlu seyahat sigortası,           

                

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLMAYANLAR :                                                    

* Otelde yapılan özel harcamalar,

* Tüm yemeklerde alınan içecekler,

* Öğle yemekleri,

* Müze ve Ören yeri giriş ücretleri,

* Mola yerlerindeki kişisel harcamalar,

* Ekstra Turlar, Şeb-i Arus döneminde Tören bileti

Kaynak : Konya Turları, Konya Gezileri, Mevlana Turları Tur
Tür : Gezi Tarih : 29.10.2017
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]