GAP TURU (GAP TURLARI) (Gap Gezisi)

Anasayfa » Gap Turları » GAP TURU (GAP TURLARI) (Gap Gezisi)
share on facebook  tweet  share on google  print  

GAP TURU (GAP TURLARI) (Gap Gezisi)

"Gap Turları" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
GAP

Gap Turu farkını, bu güzel diyarı bizimle kesfetmeye ne dersiniz? Gap Turları TurX Travel ile dolu dolu, profesyonelce, her dakikası doyasıya kültür dolu. 4 Gece konaklamalı olarak sizlere özel hazırlanan programımızda 3 gece 5 yıldızlı, 1 gece 4 yıldızlı otel konaklamalı turumuzda Gap Turu'nu doyasıya yaşayacaksınız.

 8 Haziran 2012 Cuma gecesi belirtilen saatlerde belirlenen hareket noktalarında TurX Travel yetkilileri ile buluşma sonrasında yolculuğumuza başlıyoruz.

 9 Haziran 2012 Cumartesi günü Gazi şehrimiz Antep’e ulaşıyoruz. Oteldeki kısa dinlenme molamızın ardından Gaziantep’teki gezimize başlıyoruz. Birecik Barajı’nın yapılmasının ardından sular altında kalan Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan mozaiklerin sergilendiği dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Müzesi’ni gezmeye başlıyoruz. Rehberimizin anlatımları eşliğinde başta Çingene Kızı mozaiği olmak üzere bütün mozaik panoları görüyor ve gerekli bilgileri alıyoruz. Bu güzel müzeyi dolaştıktan sonra eski Antep şehir merkezine varıyoruz. Eski Antep’in tarihi çarşılarında tarihi Tütün Hanı ve altındaki Kastel yapısını, Yemeniciler, Bakırcılar, Habbabçılar gibi esnaf gruplarının bulunduğu çarşıları geziyoruz. Ünü dünyaya yayılmış Antep mutfağının ve baklavanın keyfini çıkararak öğle yemeğimizi alıyoruz. Gaziantep Kalesi’ni ve etrafındaki tarihi sokaklar, hamamlar gibi mekanları dolaşıyoruz. Sonrasında tarihi Selçuklular’a kadar dayanan ve unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımızdan olan Sedef kakmacılıkla ilgili bilgileri almak üzere bir sedef kakma atölyesine gidiyoruz. Atölye ziyaretimizden sonra otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 10 Haziran Pazar sabahı Otelde alacağımız kahvaltının ardından Urfa’ya doğru yola çıkıyoruz. Mezopotamya’nın can damarı olan Fırat Nehri ile buluşuyoruz. Fırat Nehri’nin iki yakasında kurulmuş olan Birecik şehir merkezini  ve nesli tükenmekte olan sevimli dostlarımız kelaynak kuşlarını ziyaret ediyoruz. Ardından Halfeti Tekne Turumuzu gerçekleştiriyoruz. Tekne turumuzda Fırat Nehri üzerinde Rum Kale, Savaşan Köyü ve Halfeti'yi fotoğraflıyor ve keyifli dakikalar yaşıyoruz. Halfeti tekne turumuzdan sonra Harran'a hareket ediyoruz.  Adem ile Havva'nın dünyada buluştukları yer olduğuna inanılan Harran Höyüğü, dünyanın ilk üniversitesinin olduğu yer olarak ün salan Harran Ulu Camii, rasathane ve konik kubbelerinden dolayı Karınca Evleri olarak adlandırılan evlerde zaman tünelinden geçtikten sonra arınca evlerinden birisine misafir olabileceğiz. Harran gezimizin ardından Urfa'ya hareket ediyoruz. Urfa'da Hz. İbrahim'in doğduğu mağara, ateşe atıldığı yer, Rızvaniye Camii, Halil-ül Rahman Camii, Ayn-ı Zeliha Gölü ve Halil'ül Rahman Gölü (Balıklı Göl) gezilerimizi gerçekleştiriyoruz . Sonrasında Kapalı Çarşı gezimizi gerçekleştireceğiz. Kilimciler, isotçular, demirciler ve bakırcılar çarşıları ve Gümrük Han'da alışveriş amaçlı serbest vaktimiz oluyor. Konaklama ve akşam yemeği Urfa'daki otelimizde. (Otel El-Ruha)

Gece tur programımız dahilindeki yöreye özgü Sıra Gecesi'ne katılıyoruz.

 11 Haziran Pazartesi  Sabah otelimizdeki kahvaltının akabinde Viranşehir ve Kızıltepe güzergahını takip ederek Taş İşçiliğini tüm görkemiyle günümüzde yaşatan yapılarıyla ünlü Mardin'e ulaşıyoruz. Mardin'de Süryani Cemaati'ne ait Deyr-ül Zafaran Manastırı (şifahane ve vaftizhane bölümleriyle birlikte) ve Kırklar Kilisesi'ni geziyor ve Hiristiyanlığı toplu halde kabul eden ilk  topluluk olan Süryaniler ile ilgili rehberimizden bilgi alıyoruz. Sonrasında muhteşem minaresiyle göz alan Artuklu dönemi eserlerinden Ulu Cami, geleneksel Mardin Evleri'nin bütün karakteristik özelliklerini taşıyan PTT Evi ve restorasyonundan sonra tüm ihtişamıyla karşımızda duran Kasımiye Medresesi, Şehidiye Medresesi gezilerimizi gerçekleştiriyoruz. Belediye temizlik işlerinin eşekler vasıtasıyla yapıldığı evlerin altlarından geçen abbaraları görüp Bab-ı Sor Çeşmesi'nde vereceğimiz fotoğraf molamızın ardından Midyat'a gidiyoruz. Telkari sanatının en ince örneklerinden göreceğimiz gümüşçüler çarşısını ve Devlet Konuk Evi'ni (Sıla dizisinin çekildiği konak) ve Gelüşge Hanı'nı gördükten sonra Midyat'taki otelimize yerleşiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Midyat Matiat Otel'de.

 12 Haziran Salı - Sabah Midyat'taki otelimizdeki kahvaltımızın ardından Midyat'tan ayrılıyor ve Hasan Keyf'e doğru yola çıkıyoruz. 2013 yılında Dicle Nehri üzerindekurulacak olan Ilısu Barajı'nın tamamlanmasıyla tamamen sular altında kalacak olan Hasan Keyf'i görebilen şanslı insanlar arasına katılıyoruz. Hasan Keyf'te kale bölümünde göreceğimiz yapılar arasında Yeni Saray, Gözetleme Kulesi, Mescit, Büyük Saray, Zekat Kuyusu, mağaralar yer almakta. Kaleden aşağıya indiğimizde ise Hasan Kefy'te El Rızık Camii (tek minaresi günümüze ulaşan muhteşem bir yapıttır), Fahrettin Karaaslan Köprüsü, Kör Zeynel Türbesi gezilerimiz ile birlikte Hasan Keyf'ten ayrılarak Batman, Bismil üzerinden Diyarbakır'a geliyoruz. Diyarbakır'da ilk olarak geleneksel Diyarbakır Evleri'nin en güzel örneklerinden olan ve günümüzde etnografya müzesi olarak kullanılan Cahit Sıtkı Tarancı'nın doğduğu evi geziyoruz. Ardından İslam aleminin 5 mukaddes yapısından birisi sayılan ve öncesinde Mar Thorma Kilisesi olarak bilinen Diyarbakır Ulu Cami'yi ziyaret ediyoruz. Sonrasında Hasan Paşa Hanı ve dünyanın dördüncü en uzun sur savunma sistemi olan Diyarbakır surları ve Keçi Burcu'nun gezilmesinin ardından Diyarbakır'dan ayrılıyoruz. Siverek üzerinde yapacağmız feribot yolculuğumuzun ardından Adıyaman'a ulaşıyor ve Adıyaman'daki otelmizde konaklıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelde.

 13 Haziran Çarşamba - Oteldeki kahvaltımızın ardından bizleri bekleyen servi araçlarına biniyor ve ilk olarak Kahta ardından Nemrut Dağı'na gidiyoruz. Minibüslerimizin bizleri bırakacağı patika yoldan yürüyerek devam edeğimiz yolculuğumzun sonunda günün doğuşunu tüm güzelliği ile izleyeceğimiz Nemrut'un zirvesine ulaşıyoruz. 2100 metrenin üzerinde bir yüksekliğe sahip olan Nemrut'un zirvesinde Kommagene Kralı Antichos  Theos'a ait tümülüsün etrafındaki doğu ve batı terasını geziyoruz.  Burada ateş sunağı, ağırlıkları 10 tona kadar varan taş bloklardan yapılmış olan tanrı heykelleri, 55 metre yükseklikte ve 30.000 metreküplük hacme sahip I.Antiochos'a ait tümülüs gezisinin ardından fotoğra çekimlerimizi tamamlayıp zirveden iniyruz. Dünyadaki sütunlu Roma Köprüleri'nden günümüze ulaşan en eski köprü olan ve halk arasında Cendere Köprüsü olarak bilinen Septimus Severius Köprüsü'nü görüyoruz. Sonrasında ilk olarak Antiochos Theos'un annesi, kız kardeşi ve yeğeni için yaptırmış olduğu Karakuş Tümülüsü'nü geziyoruz. Ardından Arsemia Kenti'ne gidiyoruz. Anadolu'daki en büyük kitabeyi ve Antiochos ile Heracles'in tokalaşma sahnesine ait stelin görülmesinin ardından, inşası yıllarca devam eden Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin candamarı olan GAP Projesi kapsamındaki Atatürk Barajı'nda fotoğraf molası veriyoruz. Sonrasında ise İstanbul'a dönüş yolculuğumuz başlıyor.

 14 Haziran 2012 Perşembe Sabah erken saatlerde İstanbul'a varıyor ve sizleri aldığımız noktalarda bırakarak bir başka TurX Travel organizasyonunda buluşuncaya dek sizlerden ayrılıyoruz.

GAP GEZİMİZE DAHİL OLAN HİZMETLERİMİZ

* Otobüsler ile ulaşım,

* 4 Gece yarım pansiyon otel konaklaması, otellerimizden 3 tanesi 5 yıldızlı, 1 tanesi 4 yıldızlıdır,

* Otellerde kalınan sabahlardaki sabah kahvaltısı ve konaklama yapılan gecelerdeki akşam yemekleri

* Halfeti Tekne Turu

* Yöresel Sıra Gecesi,

* Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın vermiş olduğu tur rehberliği kokartına sahip profesyonel tur rehberi eşliğinde çevre gezileri,

* Adıyaman Kahta - Nemrut gidiş-dönüş araç transferleri

* Araç içi ikramlar,

* Araç içi hizmet personeli

GAP GEZİMİZE DAHİL OLMAYANLAR

* Kişisel harcamalar,

* Müze ve ören yeri giriş ücretleri ( Misafirlerimize tura katılmadan önce Müze Kart çıkarmalarını öneririz)

* Tüm öğle yemekleri 

 

TUR BEDELİ İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 650 TL

REHBERLİK VS İFADELERİ ALTINDA EK ÜCRET TOPLANMAZ...

 

 

Kaynak : Gap Turları , Gap Gezileri, Gap Turu, Tur, Gezisi
Tür : Gezi Tarih : 27.03.2013
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]