Yeni bir Ayhan Tunca Kitabı "KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN YILLARI ve EDİRNE"

Anasayfa » Turizm Haberleri » Yeni bir Ayhan Tunca Kitabı "KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN YILLARI ve EDİRNE"
share on facebook  tweet  share on google  print  

Yeni bir Ayhan Tunca Kitabı "KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN YILLARI ve EDİRNE"

"Turizm Haberleri" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Yeni

“ROMAN TADINDA VE ÖĞRETEN BİR KİTAP: KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN YILLARI VE EDİRNE” 

Bu başlık, bir okurun değerlendirmesinden alındı;okurumuza göre Kanuni Sultan Süleyman Yılları ve Edirne adındaki kitap,bir romanın okunuşundaki akıcılığa sahiptir

Bir başka önemli ve özgün yanı ise, Kanuni yılları Osmanlı’sı yanında, Osmanlı’nın ikinci başkenti Edirne’de yaşayan Kanuni yıllarını, o dönemin eserleri çerçevesinde ele alarak, öğretiyor oluşudur

Ne var ki; adı geçen kitapta, popüler bir öykü formatıyla televizyon dizilerine konu olan Kanuni-Hürrem ilişkilerini arayanlar, aradıklarını bulamayacaktır.

                                                                                                 ***

Şehzade Süleyman’ın Manisa günlerinden başlayan,padişahlık yılları içinde 13 seferi ile sürüp giden,ancak aralara serpiştirilen değerlendirmelerle bilimsel bir sunuma dönüşen kitabın hazırlanmasında yaklaşık 130 çalışmadan yararlanılmıştır.

Bu arada Muhteşem Süleyman adlı televizyon dizisi ile güncelleşen ve giderek siyasi içerikli tartışmalara konu olan Kanuni yılları, pek çok yazara da malzeme olmuş ve yaptıkları değerlendirmeler,konuya farklı ve değişik bir zenginlik kazandırmıştır ki; yapılan eleştiri vedeğerlendirmeler, kitapta bir özel bölüm olarak ele alınmıştır.

                                                                                                ***

Önce, Edirne Haber gazetesi ve daha sonra Yöre dergisinde bir bölümü tefrika edilen Kanuni Sultan Süleyman Yılları ve Edirne adlı kitap, kendi alanında, gerek içerik gerekse yazım tekniği ve kapsamolarak bir ilktir.

                                                                                                 ***

Kanuni Sultan Süleyman Yılları ve Edirne, 14 yıldır Yöre adında aylık bir dergi çıkarmakta olan Ayhan Tunca’nın, Yöre Dergisi Yöresel Kitaplar Dizisi içinde yayımlanan  sekizinci kitabıdır ve diğer kitaplarına ilişkin tanıtım notları bu kitabın arka sayfalarına konulmuştur.

Kanuni Sultan Süleyman Yılları ve Edirne, 550 sayfadan oluşmaktadır…

Renkli kuşe baskı kitabın iç sayfaları siyah beyaz birinci hamur kâğıt baskılı olup ederi 25 Tl’dir.

Kitap temini için yazışma adresi olarak yoredergisi@hotmail.com kullanılabileceği gibi Edirne Haber gazetesi aracılığı ile de ulaşılabilir.    

 

Kaynak : Kitap, Edirne, Kanuni Sultan Süleyman
Tür : Eğitim Tarih : 21.09.2013
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]